2018-19 RLTA COHORT

Current Study Groups and Awardees

STUDY GROUPS MEMBERS

ACERO - Brighton Park

Jessica Mark, 3rd Grade Teacher, 1st year Awardee
Erin Prater, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Kelsey Schleyer, Classroom Teacher, 1st year Awardee
Emily Varichak, 2nd Grade Teacher, 2nd year Awardee, Study Group Leader
Alessandra Wilson, 4th Grade Teacher, 1st year Awardee

Lorenz Brentano Math & Science Academy Elementary School

Stephanie Arce, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Blair Brodie, Kindergarten Teacher, 5th year Awardee
Constance Cosmas, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Kelly Dugan, Kindergarten Teacher, 1st year Awardee
Nicole Gavin, 5th - 6th Grade Teacher, 1st year Awardee
Anne Kozisek, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Daisy Lopez, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee
Vy Nguyen, Kindergarten - 4th Grade Teacher, 3rd year Awardee
Nicole Sandoval, Kindergarten English Language Arts Teacher, 4th year Awardee, Study Group Leader
Lea Stenson, 5th - 6th Grade Social Studies & History Teacher, 2nd year Awardee
Anna Stevens, 3rd Grade Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Emily Thies, 5th - 8th Grade Teacher, 1st year Awardee
Jeannette Thompson, 7th - 8th Grade Reading Teacher, 6th year Awardee
Katherine Yircott, 4th Grade Reading Teacher, 3rd year Awardee

Christopher Columbus Elementary School

Kathryn Blochowiak, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Dawn Casaday, 6th - 8th Grade Social Studies & History Teacher, 2nd year Awardee
Amanda Gibbs, 4th Grade Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Joanna Vail, 5th Grade Teacher, 1st year Awardee

Edison Park Elementary School

Lorraine Ortiz, 4th Grade Reading & Science Teacher, 8th year Awardee, Study Group Leader
Taylor Robinson, 5th Grade Teacher, 1st year Awardee
Morgan Schrage, 1st - 3rd Grade Math & Reading Resource Teacher, 1st year Awardee
Nichol Somers, 5th - 8th Grade Teacher, 2nd year Awardee
Sara Taylor, 6th - 8th Grade Science Teacher, 3rd year Awardee

Eliza Chappell Elementary School

Lauren Gutierrez, 1st & 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee
Sarah Hagen, 5th Grade Teacher, 1st year Awardee
Laurentine McKee, 4th Grade Teacher, 2nd year Awardee, Study Group Leader
Anne Merrick, Pre-Kindergarten Teacher, 4th year Awardee
Gladys Podgorny, 3rd Grade Teacher, 1st year Awardee
Margaret Taylor, Pre-Kindergarten - 8th Grade Reading Specialist, 1st year Awardee

Florence Nightingale Elementary School

Diana Del Real, 4th Grade Teacher, 1st year Awardee
Maria Martinez, 3rd Grade Teacher, 1st year Awardee
Alma Ramos, 3rd Grade Teacher, 1st year Awardee
Erika Ray, 4th Grade Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader

Manuel Perez Elementary School

Sarah Bucher, 6th Grade Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Daniel Reinholdt, 7th - 8th Grade English Language Arts Teacher, 2nd year Awardee
Eva Rodriguez, 3rd Grade Teacher, 2nd year Awardee
Luisa Santoyo, 5th Grade Teacher, 3rd year Awardee
Joann Skokal, 1st Grade Teacher, 2nd year Awardee

Nathan Hale Elementary School

Elizabeth Acosta, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee
Colleen Anderson, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee
Eileen Cahill, Kindergarten Teacher, 1st year Awardee
Elvia Hernandez, 4th - 8th Grade Reading Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Candace Radomski, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee
Jaclyn Treacy, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee

Orozco Fine Arts & Sciences Elementary School

Melissa Gualdron, Kindergarten - 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Mary Ryan, Pre-Kindergarten Reading Teacher, 1st year Awardee
Lindsay Wesner, 7th Grade Reading & Social Studies Teacher, 1st year Awardee
Norma Williams, 2nd Grade Teacher, 6th year Awardee, Study Group Leader

Orville T. Bright Elementary School

Christine Chavez, 6th - 8th Grade Reading Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Sara Katzenbach, Kindergarten - 8th Grade Art Teacher, 1st year Awardee
Angel Macklin, 3rd Grade Reading Teacher, 1st year Awardee
Savannah Zeien, 2nd Grade Teacher, 1st year Awardee

Maria Saucedo Elementary Scholastic Academy

Elizabeth Finelli, 4th Grade Reading Teacher, 4th year Awardee
Elizabeth Jameson, Kindergarten Teacher, 3rd year Awardee
Meredith Leuck, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Mary Lyons, Kindergarten Teacher, 5th year Awardee, Study Group Leader
Melissa Potts, 5th Grade Reading Teacher, 4th year Awardee
Shannon Redding, 7th Grade Reading Teacher, 4th year Awardee

Sidney Sawyer Elementary School

Niamh Burke, 5th - 6th Grade Enrichment Teacher, 4th year Awardee
Abbi Eichhorn, 4th - 6th Grade English Language Arts Teacher, 1st year Awardee
Elizabeth O’Malley, 7th Grade English Language Arts Teacher, 4th year Awardee, Study Group Leader
Sameera Pelissier, 8th Grade English Language Arts Teacher, 2nd year Awardee
Cynthia Vivian, 6th Grade Social Studies & History Teacher, 6th year Awardee

STEM Magnet Academy

Comfort Agboola, 6th - 8th Grade English Language Arts Teacher, 2nd year Awardee
Lindsay Demaray, 2nd Grade Reading Teacher, 6th year Awardee
Natalie Hall, 4th Grade Social Studies & History Teacher, 5th year Awardee, Study Group Leader
Kelley Lynch, 1st Grade Teacher, 2nd year Awardee
Jami McDonald, 4th Grade Teacher, 3rd year Awardee
Kelly Shade, 6th - 8th Grade Reading Teacher, 2nd year Awardee

William G. Hibbard Elementary School

Courtney Carlstrom, Kindergarten Teacher, 3rd year Awardee
Bridget Heneghan, 6th Grade Math & Science Teacher, 2nd year Awardee
Lucia Herrera, 1st Grade Teacher, 1st year Awardee
Jessica Hodges, 6th Grade English Language Arts & Social Studies Teacher, 1st year Awardee
Stephanie Michl, 4th Grade Reading Teacher, 1st year Awardee
Alice Morado, 6th Grade English Language Arts Teacher, 3rd year Awardee, Study Group Leader
Katelyn Wilkin, 1st - 5th Grade Teacher, 1st year Awardee

The Rochelle Lee Teacher Award Alumni Network consists of over
0 teachers
committed to developing lifelong readers in the classroom.

INDIVIDUAL AWARDEES

Alpha Allen, 2nd Grade Teacher, Robert A Black Magnet Elementary School, 2nd year Awardee
Lauren Anderson, 4th Grade Reading Teacher, John T McCutcheon Elementary School, 1st year Awardee
Amy Betts, 1st Grade Teacher, Josefa Ortiz De Dominguez Elementary School, 1st year Awardee
Laura Brody, 4th Grade Teacher, Rosario Castellanos School, 1st year Awardee
Quetzalli Castro, 7th Grade Social Studies & History Teacher, Dr. Jorge Prieto Math & Science Academy, 2nd year Awardee
Elizabeth Chaps, 8th Grade Reading Teacher, Robert L. Grimes Elementary School, 1st year Awardee
Monica Cherry, 7th - 8th Grade Reading Teacher, John B. Drake Elementary School, 2nd year Awardee
Anna Cruz, 3rd Grade Teacher, Inter-American Elementary Magnet School, 3rd year Awardee
Julia Cygan, 5th Grade Teacher, Daniel R. Cameron Elementary School, 3rd year Awardee
Jaclyn DeDonder, 3rd Grade Teacher, Rodolfo Lozano Bilingual & International Center Elementary School, 2nd year Awardee
Melissa Dippel, 5th - 8th Grade Reading Resource Teacher, Ellen Mitchell Elementary School, 5th year Awardee
Stephanie Dombek, 1st Grade Teacher, John B. Drake Elementary School, 2nd year Awardee
Dawn Donovan, Pre-Kindergarten - 8th Grade Librarian & Media Specialist, Helge A. Haugan Elementary School, 2nd year Awardee
Kathryn Doyle, 3rd Grade Teacher, John B. Drake Elementary School, 1st year Awardee
Krista Evans, 7th Grade English Language Arts Teacher, Horace Greeley Elementary School, 1st year Awardee
Megan Fair, 1st Grade Teacher, Mary Gage Peterson Elementary School, 1st year Awardee
Josefina Ferreira, 2nd Grade Teacher, Columbia Explorers Elementary Academy, 2nd year Awardee
Jenna Frasor, 1st Grade Teacher, John Whistler Elementary School, 5th year Awardee
Jennifer Gerardi, 3rd Grade Teacher, Elizabeth H Sutherland Elementary School, 1st year Awardee
Lilia Hargis, 4th Grade English Language Arts Teacher, Moving Everest Charter School, 1st year Awardee
Colleen Harrah, 2nd - 4th Grade Teacher, Salmon P Chase Elementary School, 3rd year Awardee
Christine Hart, Classroom Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Cristina Hernandez, 2nd Grade Teacher, Columbia Explorers Elementary Academy, 1st year Awardee
Lisa Ingravallo, 1st Grade Teacher, Harriet E Sayre Elementary Language Academy, 3rd year Awardee
Angela Johnson, 5th - 6th Grade Teacher, Ashburn Community Elementary School, 1st year Awardee
Eva Kainer, 5th Grade Teacher, Jordan Elementary Community School, 4th year Awardee
Carly Kauffman, 4th Grade Teacher, Maria Saucedo Elementary Scholastic Academy, 1st year Awardee
Carolena Lescano, 3rd Grade Social Studies & History Teacher, Charles R. Darwin Elementary School, 1st year Awardee
Mallory Lewis, Kindergarten - 1st Grade Teacher, Friedrich L. Jahn Elementary of the Fine Arts, 1st year Awardee
Liliana Logli, 1st Grade Teacher, John B. Drake Elementary School, 1st year Awardee
Mary Maloney, 3rd Grade English Language Arts Teacher, Enrico Tonti Elementary School, 1st year Awardee
Lana Marchand, 2nd Grade Reading Teacher, Daniel R. Cameron Elementary School, 1st year Awardee
Samantha Marcum, 3rd Grade Teacher, Jensen Elementary Scholastic Academy, 1st year Awardee
Rosa Martinez, Kindergarten Teacher, Pablo Casals School of Excellence, 1st year Awardee
Ann McCartin, Kindergarten Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Julie McConnell, 5th Grade Teacher, Christian Ebinger Elementary School, 1st year Awardee
Elizabeth McCool, Kindergarten - 2nd Grade Reading Resource Teacher, Ferdinand Peck Elementary School, 1st year Awardee
Laura Medina, 3rd Grade Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Deanna Mendieta, Kindergarten Teacher, Daniel Boone Elementary School, 2nd year Awardee
Mary Miller, 3rd Grade Teacher, Christian Ebinger Elementary School, 1st year Awardee
Faith Mitchell, 1st Grade Teacher, Bret Harte Elementary School, 2nd year Awardee
Amy Mollenkamp, 5th Grade English Language Arts Teacher, Marquette School of Excellence, 1st year Awardee
Melanye Moore-Miller, Pre-Kindergarten Teacher, James Russell Lowell Elementary School, 2nd year Awardee
Bridget Mora, Kindergarten Teacher, Oscar F Mayer Elementary School, 1st year Awardee
Samantha Murray, Pre-Kindergarten Teacher, Foster Park Elementary School, 1st year Awardee
Hannah Nolan-Spohn, 6th - 8th Grade Teacher, Pulaski International School of Chicago, 2nd year Awardee
Ekta Panchal, 4th Grade Math Teacher, Chalmers School of Excellence, 2nd year Awardee
Amanda Paso, 3rd Grade Teacher, Rufus M. Hitch Elementary School, 2nd year Awardee
Erika Pena, 5th Grade Teacher, Emiliano Zapata Elementary Academy, 3rd year Awardee
Elisa Pena, 3rd - 5th Grade Teacher, Inter-American Elementary Magnet School, 4th year Awardee
Rogelia Peña, 5th Grade Teacher, Rachel Carson Elementary School, 3rd year Awardee
Rachel Prastitis, 3rd Grade Teacher, Ravenswood Elementary School, 1st year Awardee
Cyntria Richardson, 5th - 8th Grade Teacher, Oscar DePriest Elementary School, 5th year Awardee
Yesenia Rodriguez, Kindergarten Teacher, Franz Peter Schubert Elementary School, 1st year Awardee
Monika Roszkowski, 3rd Grade Reading Teacher, Daniel R. Cameron Elementary School, 2nd year Awardee
Gundry Rowe, Pre-Kindergarten - 8th Grade Librarian & Media Specialist, Walt Disney Magnet Elementary School, 2nd year Awardee
Olga Salas, 3rd Grade Foreign Language Teacher, Joyce Kilmer Elementary School, 2nd year Awardee
Nora Schmiedel, 1st Grade Teacher, William E B Dubois Elementary School, 2nd year Awardee
Amy Scott, Kindergarten - 2nd Grade Reading Resource Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Arielle Shanker, Pre-Kindergarten Teacher, Phillip D Armour Elementary School, 1st year Awardee
Jodi Shapiro, 1st - 5th Grade Teacher, Augustus H. Burley Elementary School, 5th year Awardee
Kutah Sillah, 3rd - 5th Grade Teacher, Luke O'Toole Elementary School, 1st year Awardee
LaTia Taylor, Kindergarten Teacher, Thomas A. Hendricks Elementary Community Academy, 1st year Awardee
Mary Ellen Trevino, 4th Grade Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Tiffany Welsh, Kindergarten Teacher, New Field Elementary School, 2nd year Awardee
Brittany Williams, 3rd Grade Teacher, Lorenz Brentano Math & Science Academy Elementary School, 4th year Awardee
Demetrice Williams, 4th Grade Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Melissa Wojciechowski, Classroom Teacher, Mark Twain Elementary School, 1st year Awardee
Hilens Zelaya, 4th Grade Reading Teacher, Marquette School of Excellence, 3rd year Awardee

STAY UP-TO-DATE WITH THE LATEST WITS AND LITERACY NEWS